ژاپن رکورد سریعترین قطار جهان را زد +تصاویرژاپن رکورد سریعترین قطار جهان را زد +تصاویر


باشگاه خبرنگاران: ژاپن در سال ۱۹۶۴ از نخستین قطار سریع‌السیر خود در “شینکانسن” رونمایی کرد. تابستان آن سال بازی‌های المپیک در توکیو برگزار شد و دلیل افتتاح قطار سریع‌السیر در آن برهه زمانی، نمایش دادن فناوری مدرن ژاپن به جهان همزمان با برگزاری یکی از مهمترین و محبوب‌ترین رقابت‌های ورزشی بود.

ژاپن

ژاپن بار دیگر در سال ۲۰۲۰ میزبان رقابت‌های المپیک تابستانه است و انتظار می‌رود جدیدترین مدل از قطارهای مگلِو را در همین سال به بهره‌برداری برساند. قطارهای مَگلِو یا ماگلو ونه‌ای از قطارها هستند که بطور شناور در هوا در فاصله کمی از ریل قرار دارند و بدون دریافت مقاومت زیادی از محیط می‌توانند با سرعت‌های بسیار زیاد به پیش بروند. این قطارها برای حرکت خود از نیروی الکترومغناطیسی بهره می‌گیرند و بطور نظری مگلوها می‌توانند به سرعت‌هایی قابل مقایسه با سرعت توربوپروپ و هواپیمای جت دست بیابند.

با بهره‌برداری از این قطار جدید، ژاپن رکورد قبلی سریع‌ترین قطار جهان را که به همین کشور تعلق داشت، بهبود می‌بخشد. در آزمایش مدل جدید قطار مگلِو که سال گذشته نزدیک به کوه فوجی انجام شد رکورد استثنایی ۶۰۳ کیلومتر در ساعت به ثبت رسید. این درحالیست که رکورد فعلی سریع‌ترین قطار جهان (که متعلق به ژاپن است) از ۵۹۰ کیلومتر در ساعت فراتر نمی‌رود.

با افتتاح این قطار فاصله توکیو تا شهر ناگویا در جنوبی‌ترین قسمت ژاپن فقط در ۴۰ دقیقه طی می‌شود. سرعت قطار جدید مگلِو بیشتر از هواپیما خواهد بود به همین دلیل مقامات دولتی ژاپن برنامه احداث خط ریلی ویژه این قطار را از توکیو به اوساکا نیز در دست بررسی دارند.

قطار مذکور ۱۶ واگن با ظرفیت جابه‌جایی هزار مسافر را دارد.

نمودار زیر سریعترین قطارهای جهان را همراه با سرعت آنها نشان می‌دهد (ارقام نمایش داده شده در تصویر مایل بر ساعت است):

ژاپن

مقامات ژاپنی از احداث کامل خطوط ریلی ویژه و بهره‌برداری از قطار فوق سریع مگلِو تا سال ۲۰۲۷ خبر داده‌اند؛ اما به عقیده بسیاری از کارشناسان این پروژه تا سال ۲۰۲۰ و همزمان با برگزاری بازی‌های المپیک توکیو به اتمام می‌رسد.
ژاپن رکورد سریعترین قطار جهان را زد +تصاویر

درج آگهی رایگان

دیدگاهتان را ثبت کنید

bigtheme